Rehabilitace
co nám doporučili, co jsme vyzkoušeli a jaký byl výsledek

Léčebné pobyty

Zatím jsme byli v lázních pouze jednou, přesně řečeno v léčebně - Hamzova odborná léčebna v Luži. V lázních jsme byli po stránce zdravotní péče, procedur a především přístupu všech lékařů, sester a fyzioterapeutů, u kterých byl Péťa v péči, velmi spokojení. Paní primářka Péťovi několikrát upravovala rozložení procedur podle toho, na co stačil, jak mu zrovna ten den bylo a myslím, že velmi citlivě a přínosně. Péťa se v lázních neflákal a zároveň ho cvičení úplně nezničilo a ani po 6 týdnech se mu cvičení neotrávilo a vyloženě ho nesabotoval, čehož jsem se obávala. Byla to přeci jenom jeho první intenzivní rehabilitace a měl toho opravdu hodně - fyzio, ergo, logopedii, bazén, hipoterapii, mechanoterapii, masáže, paní psycholožku, elektromagnetickou terapii Bemer... a opravdu všude, na každé terapii, se všichni snažili co nejvíce vyjít vstříc dítěti a dostat z něj maximum a to vše vždy jen do té míry, kolik dítě zvládne. Zkrátka jsem měla pocit, že zde dobře ví, jak s dětmi pracovat, kdy je nutný odpočinek a kdy se může pořádně makat :). Někdo si může povzdechnout nad stravou (studené večeře) nebo nižším standardem ubytování (sociální zařízení je společné na patře), ale to pro nás není podstatné a obojí nám přišlo dostatečné. Pokoj jsme měli navíc opravdu prostorný, takže i se všemi přístroji a vybavením, které s sebou musíme tahat, jsme se vešli. Zkrátka my se moc rádi do Hamzovy léčebny opět vrátíme.

Ambulantní rehabilitace

Rehabilitace jsou teď alfou a omegou všeho. Ač se snažíme, aby vše, co děláme, byla nějakým způsobem rehabilitace, samozřejmě se neobejdeme bez zkušených fyzioterapeutů, kteří s Péťou cvičí, pracují a hledají co nejvíce způsobů, jak se pohnout dále. Navštěvujeme rehabilitační stacionář Zvonek, kam Péťa chodí nejen cvičit, ale účastní se i dopoledního programu stacionáře, což mu "supluje" školku, než se nám podaří zajistit asistenta a bezbariérovou školku. Ve Zvonku jsou všichni úžasní, milí a vládne tam moc milá atmosféra a nic není problém - pleny, léky, zdravotní péče... Rozhodně Zvonek můžeme jenom doporučit!

Hipoterapie Péťu baví a ani ji nebere jako cvičení. Na doporuční fyzioterapeutů v Motole jezdíme na hipoterapii na Holi do sdružení Caballinus. a jsme strašně moc spokojení - z přístupu, péče, komunikace, zkrátka úplně ze všeho a moc se těšíme i na intenzivní pobyty, které jsou známé krásnou atmosférou a intenzivní hipoterapií pro děti. Caballinus také můžeme jen a jen doporučit.

Rehabilitace doma

Hlavní, co jsme pochopili, je, že rehabilitaci je potřeba vidět všude a za vším. Takže se snažíme udělat "cvíčo" ze společného baštění, oblékání... každý pohyb je rehabilitace.

Nicméně i tak máme seznam aktivit, které se snažíme "točit", děláme si přehled, kdy co jsme dělali... tak pro inspiraci:

- Kabatova metoda (ruce a nohy)
- Vojtova metoda (body doporučené fyzioterap.)
- vibrace -  vibračním strojkem stimulujeme ruce
- baňky - stimulujeme body na nohou
- vertikalizace - sed, stoj ve stojanu
- míčkování - dle knížky "Míčkujeme pro zdraví"
- kartáčkování - kartáčkem na mytí pro chirurgy stimulujeme citlivost na rukou
- nafukovací dlaha - protažení svalů rukou
- dlahy na nohy - na míru od fyzioterapeuta, na protažení achillovek
- masáž bříška na trávení - po směru hod. ručiček
- dýchání - foukání do vody, míčků, peříček, flétny
- nácvik pití - s pomocí camelbaku
- nácvik jídla - s různými dlahami a lžičkami
- reflexní terapie a akupresura - stimulace bodů doporučených fyzioterapeutem
- ergoterapie - matlání holicí pěny na zrcadlo+mytí, sahání do různých materiálů (rýže, fazole, hrách, voda, gelové kuličky, písek, mouka), chytání magnetických rybiček, kreslení, malování, ťupání barvy houbičkou na nádobí
- motomed - ruce i nohy

Fyzio
Dostali jsme tip na výbornou knížku pro domácí fyzioterapii. Je v ní spoustu skvělých nápadů, jak rehabilitovat s věcmi, které máte doma při ruce a nemusíte kupovat nákladné profi pomůcky. Jmenuje se "Handling the Young Child with Cerebral Palsy at Home". Zájemcům můžeme konkrétní cviky na požádání nascanovat a poslat. Kniha je špatně k dostání, pořídíte ji spíš v zahraničí.

Neuro

Dále máme k dispozici publikaci "Neurorehabilitace - příručky pro osoby se získaným poškozením mozku a jejich rodiny", která je prakticky nesehnatelná. Zájemcům rádi zapůjčíme nebo nascanujeme a pošleme kapitolu "Co můžeme udělat sami".

Logopedie

Cvičíme nejen výslovnost, ale především dýchání vhodné k mluvení neboli "jinak než přes trášu". Aby si Péťa zvykl na mluvítko a mohl komunikovat s okolím snáz. Logopedické pomůcky jsou poměrně nákladné, ale náš děda je hračička se šikovnými rukami, takže nám vymyslel a vyrobil několik pomůcek doslova za pár korun. Stačí napsat nám na mail a zašleme návod na výrobu pomůcek.