Rehabilitace
co nám doporučili, co jsme vyzkoušeli a jaký byl výsledek

Ambulantní rehabilitace

Rehabilitace jsou teď alfou a omegou všeho. 

Péťa pravidelně cvičí v Neurorehabilitační klinice AXON.  Klinika využívá cvičení v oblečku TheraSuit a Péťa tak zvládne cviky, které bez oblečku nejsou možné, protože už je dlouhý, velký a není v silách fyzioterapeuta ho zpevnit natolik, aby mohl cvičit např. na Bobath válci apod. Navíc nám vyhovuje, že můžeme spát doma, nemusíme převážet všechny přístroje a zdravotní materiál a fyzioterapeut s Péťou pracuje 4 hodiny v kuse a rehabilitace probíhá, jak má - nahřátí, stimulace svalů, aktivní cvičení, relaxace. Na to bohužel v běžných lázních není prostor, protože jdete na řadu zrovna tam, kde je volno... ne tak, jak je to pro tělo "správně". Péťa pokroky sám cítí a to ho motivuje víc než co jiného. Bohužel přesto zatím pojišťovny ambulantní intenzivní rehabilitace neproplácí a jsou samozřejmě nákladné. Proto moc děkujeme všem dárcům a nadaci Konto Bariéry, že nám pomáhají dát dohromady dostatek finančních prostředků, aby Péťa mohl absolvovat terapii každý druhý měsíc tak, jak  potřebuje. Děkujeme.

Hipoterapie Péťu baví a ani ji nebere jako cvičení. Na doporuční fyzioterapeutů v Motole jezdíme na hipoterapii na Holi do sdružení Caballinus. a jsme strašně moc spokojení - z přístupu (na prvním místě je prostě dítě a vše se dá domluvit, přizpůsobit...), z péče, profesionality všech fyzioterapeutů, komunikace, zkrátka úplně ze všeho. Byli jsme už s Caballinem i na intenzivních pobytech a jsou prostě skvělé. Úžasná atmosféra, děti makají jak šroubečky, ale díky fajn lidem, koním a dalšímu zvířectvu :) je to vlastně zábava - aspoň pro Péťu tedy ano. A v neposlední řadě si moc vážíme toho, že v Caballinu myslí i na maminky a jejich záda a všichni pomáhají s manipulací s dětmi, což všude není ani zdaleka pravidlem. Caballinus můžeme  a s radostí jen a jen doporučujeme.

Navštěvovali jsme rehabilitační stacionář Zvonek, kam Péťa chodil nejen cvičit, ale účastnil se i dopoledního programu stacionáře. Ve Zvonku byli všichni milí a fyzioterapeuti moc šikovní. Rozhodně Zvonek můžeme jenom doporučit!

Rehabilitace doma

Hlavní, co jsme pochopili, je, že rehabilitaci je potřeba vidět všude a za vším. Takže se snažíme udělat "cvíčo" ze společného baštění, oblékání... každý pohyb je rehabilitace.

Nicméně i tak máme seznam aktivit, které se snažíme "točit", děláme si přehled, kdy co jsme dělali... tak pro inspiraci:

- Kabatova metoda (ruce a nohy)
- Vojtova metoda (body doporučené fyzioterap.)
- vibrace -  vibračním strojkem stimulujeme ruce a nohy
- baňky - stimulujeme body na nohou
- vertikalizace - sed, stoj ve stojanu
- míčkování - dle knížky "Míčkujeme pro zdraví"
- kartáčkování - kartáčkem na mytí pro chirurgy stimulujeme citlivost na rukou
- nafukovací dlaha - protažení svalů rukou
- dlahy na nohy - na míru od fyzioterapeuta, na protažení achillovek
- masáž bříška na trávení - po směru hod. ručiček
- dýchání - foukání do vody, míčků, peříček, flétny
- nácvik pití - s pomocí camelbaku
- nácvik jídla - s různými dlahami a lžičkami
- reflexní terapie a akupresura - stimulace bodů doporučených fyzioterapeutem
- po poradě s lékařem stimulujeme akupunkturní body elektrickým perem
- ergoterapie - matlání holicí pěny na zrcadlo+mytí, sahání do různých materiálů (rýže, fazole, hrách, voda, gelové kuličky, písek, mouka), chytání magnetických rybiček, kreslení, malování, ťupání barvy houbičkou na nádobí
- motomed - ruce i nohy

Fyzio
Dostali jsme tip na výbornou knížku pro domácí fyzioterapii. Je v ní spoustu skvělých nápadů, jak rehabilitovat s věcmi, které máte doma při ruce a nemusíte kupovat nákladné profi pomůcky. Jmenuje se "Handling the Young Child with Cerebral Palsy at Home". Zájemcům můžeme konkrétní cviky na požádání nascanovat a poslat. Kniha je špatně k dostání, pořídíte ji spíš v zahraničí.

Neuro

Dále máme k dispozici publikaci "Neurorehabilitace - příručky pro osoby se získaným poškozením mozku a jejich rodiny", která je prakticky nesehnatelná. Zájemcům rádi zapůjčíme nebo nascanujeme a pošleme kapitolu "Co můžeme udělat sami".

Logopedie

Cvičíme nejen výslovnost, ale především dýchání vhodné k mluvení neboli "jinak než přes trášu". Aby si Péťa zvykl na mluvítko a mohl komunikovat s okolím snáz. Logopedické pomůcky jsou poměrně nákladné, ale náš děda je hračička se šikovnými rukami, takže nám vymyslel a vyrobil několik pomůcek doslova za pár korun. Stačí napsat nám na mail a zašleme návod na výrobu pomůcek.

Léčebné pobyty

Zatím jsme byli v lázních pouze jednou, přesně řečeno v léčebně - Hamzova odborná léčebna v Luži. V lázních jsme byli po stránce zdravotní péče, procedur a především přístupu všech lékařů, sester a fyzioterapeutů, u kterých byl Péťa v péči, velmi spokojení. Paní primářka Péťovi několikrát upravovala rozložení procedur podle toho, na co stačil, jak mu zrovna ten den bylo a myslím, že velmi citlivě a přínosně. Péťa se v lázních neflákal a zároveň ho cvičení úplně nezničilo a ani po 6 týdnech se mu cvičení neotrávilo a vyloženě ho nesabotoval, čehož jsem se obávala. Byla to přeci jenom jeho první intenzivní rehabilitace a měl toho opravdu hodně - fyzio, ergo, logopedii, bazén, hipoterapii, mechanoterapii, masáže, paní psycholožku, elektromagnetickou terapii Bemer... a opravdu všude, na každé terapii, se všichni snažili co nejvíce vyjít vstříc dítěti a dostat z něj maximum a to vše vždy jen do té míry, kolik dítě zvládne. Zkrátka jsem měla pocit, že zde dobře ví, jak s dětmi pracovat, kdy je nutný odpočinek a kdy se může pořádně makat :). Někdo si může povzdechnout nad stravou (studené večeře) nebo nižším standardem ubytování (sociální zařízení je společné na patře), ale to pro nás není podstatné. Pokoj jsme měli prostorný, takže i se všemi přístroji a vybavením, které s sebou musíme tahat, jsme se vešli. Nyní tedy preferujeme intenzivní ambulantní rehabilitace, protože je Péťa už zvládá a může spát doma a nemusíme přes půl republiky stěhovat všechny přístroje, zdravotní materiál apod., ale pokud pojedeme znovu do lázní, tak opět do Hamzovy léčebny.

Chystali jsme se vydat do lázní v Klimkovicích, ale bohužel to nakonec nedopadlo. Ač nám v lázních slíbili, že je možné přijet i s tracheostomií, tak nakonec, když jsme sehnali sponzora a vše vyřídili, nám zavolali, že přijet nemůžeme... Takže s jednáním s Klimkovicemi jsme zrovna dobrou zkušenost neudělali a v podstatě jsme i na Klimkovice zanevřeli a chystáme se místo toho do ADELI na Slovensku, kde zatím komunikace byla úplně skvělá.