Jak se zabavit v nemocnici

tipy co dělat, když se to v nemocnici příliš vleče

Naše možnosti jsou značně omezené - Péťa hýbe trochu pravou rukou, neovládá jemnou motoriku a ze začátku mu nebylo skoro vůbec rozumět, protože naučit se mluvit s tracheostomií není jednoduché a nám zprvu odezírání zrovna nešlo. Přesto jsme našli způsoby, jak se zabavit a co nejvíce procvičovat ruku, dýchání a mluvení.

  • Bublifuk - funguje pro malé i velké. Ze začátku může jít jen o pozorování bublin, později můžou bubliny práskat návštěvy, plyšáci nebo i samo dítě (i když třeba s dopomocí).
  • Promítání čehokoli na zeď, na strop - tam, kam dítě vidí. Používáme baterku s projektorem, která byla u lízátka, ale možností je spoustu. Stačí ve vyhledávači zadat "projektor baterka". Stejně tak se dobře hodí i staré promítačky a diapozitivy nebo jakýkoli projektor. 
  • Knížky - čtení, prohlížení
  • Malované čtení - knížky s obrázky, které čtete společně, Vy text, dítě obrázky
  • Malování - na ručičku jsme gumičkou nebo pak pásečkem ze suchého zipu připevnili houbičku na nádobí a využití je pak mnoho. Kreslíme na papíře, máme šablony a barvy na textil a vytváříme hezká trička nebo se dá šablona nalepit na hrneček a použít barva na porcelán/sklo...
  • Zpívání - Péťa miluje zpívání, takže na ručičku připevníme rolničky (můžete společně vytvořit i náramek z korálků a rolniček) nebo používáme rytmické nástroje (vajíčko, ovoce, tamburínku) a zpíváme a děláme rámus. Foukáme do vrchní části flétny (dechové cvičení). Hrajeme na xylofon. Ten doporučuji extra. Původně jsem ho pořídila pro sebe, že budeme zpívat a já k tomu budu hrát, ale Péťa to chtěl zkusit a mastil to ručičkou, že jsem se nestačila divit. Navíc si sám vymyslel, že chce pinknout do určité klávesy (máme je barevné), takže poměrně dobře a aniž to ví, zkouší už dost konkrétní cílený pohyb rukou k určitému místu. Doporučuji koupit xylofon v hudebních nástrojí (ne jako hračku). Sice je cena vyšší, ale dá se sehnat do 600 Kč a rozdíl je k nezaplacení.
  • "Něco vašeho" - my píšeme společně pohádku. Máme velký papír nalepený na zdi a na něj lepíme obrázky, které společně vybarvujeme a vystříháváme a vymýšlíme příběh na pokračování.
  • Hrajte si, jak se dá a zapojte dítě co nejvíce - udělali jsme z modelíny kuličku a Péťa ji rukou srazil na zem, zavolal na bagříka a já jsem bagrem kuličku přivezla zpátky. Zabavili jsme se na dost dlouho a Péťa ani nevěděl, že procvičuje ruku.
  • Nebo jsme si vzali stavebnici, Péťa říkal, co mám stavět, dostal za úkol držet potřebné kostičky a rozhodoval o barvách a velikosti toho, co stavíme.
  • Vděčné jsou i závody autíček na setrvačník. Stačí dvě autíčka, stolek a můžete tipovat, kdo vyhraje. S více autíčky můžete udělat turnaj.
  • Hra na profese - Péťa miluje práci výpravčího a hasiče. Opět jsme využili procvičování ruky a dechu tím, že na ruku jsme připevnili gumičkou plácačku výpravčího, Péťa foukne do píšťalky (vršek od flétny) a zvedne ruku, aby dal zelenou k odjezdu. Jako hasiči zase jezdíme kontrolovat hasicí přístroje po ARU.
  • Hádání slov - dítě si myslí slovo a Vy se ptáte - je to zvíře, je to ovoce, je to zelený... tohle se velmi hodí, pokud má dítě trášu a Vy mu nerozumíte. Naučí se, co kam patří, jak co popsat a snáz se pak doberete k tomu, co po Vás chce.
  • Společné objevování - vyberte téma, které víte, že Vaše dítě zajímá, něco o tom nastudujte a dítěti pak vyprávějte zajímavosti, které jste zjistili. Vděčné téma jsou nějaká neobvyklá zajímavá zvířata (my jsme začali Ďasem mořským a jeho svítícím tykadlem), na další den už si Péťa objednal sám - jak funguje hydrant. Ale témat je hafo: zemědělské stroje, vlaky, vesmír, lidské tělo... fantazii se meze nekladou a v každém tématu určitě najdete nějakou kuriozitu, která bude pro dítě zábavná.
  • Loutkové divadlo - loutky si můžete společně vyrobit nebo se dají koupit hezká papírová skládací divadla i s loutkami a pohádku pak můžete hrát Vy nebo Vám dítě může napovídat, co se bude odehrávat, co která postavička bude dělat a jak to skončí.
  • Píšeme knížku pohádek. Každou pohádku si užijeme několikrát. Nejdříve si ji "zahrajeme" s hračkami - hasičí hasí, sanitka přijede pro pacienta... Péťa je v roli režiséra úžasný a spokojený. Pak ji zapíšeme do sešitu a opatříme obrázky (používáme samolepky). Péťa se pak k pohádkám rád vrací a chce je znovu přečíst a buď si je zahrajeme ještě jednou nebo prostě jdeme na pohádku další :). 
Péťa a Monika Kašparovi
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky