Péťova moudra

Péťovy filosofické úvahy...

Péťa si zvykal ve školce a hlásil mi, že dneska byly slzičky. Chtěla jsem mu dát nějaké povzbuzení do příštích dnů, ale než jsem něco vymyslela, Péťa mě odzbrojil svou hláškou: "mami neboj, to jde jenom o zvyk :)."

Trochu tragikomická úvaha... dostali jsme se na to, že do školky chodí děti rády, ale do školy už se pak některým nechce, protože se musí učit, dělat úkoly... Péťa prohlásil, že on bude do školy chodit rád, protože se bude učit na policajta. Tak jsem mu vysvětlovala, že nejdřív musí chodit do základní školy a naučit se tam základy číst, psát, počítat... Následovalo několik proč, a tak mu říkám: "a jak by sis asi přečetl učebnice na policajta, kdybys neuměl číst?" S tím byl Péťa hned hotov: "Přečetla by mi je máma". A pak plynule sám pro sebe pokračoval: "No, ale co když mi máma umře... hm, tak to se radši naučím číst sám."

Péťa sledoval "Dějepic" na Déčku a zrovna díl o Karlu IV. a herec hned na začátku cosi zpíval. Ptala jsem se Péti, jestli chce poslouchat, jak Karel zpívá nebo jestli půjdem dělat něco jiného. Péťa se na mě podíval s vykulenýma očima a říká: "To je Karel Gott?" No, chtěl se dívat dál a tak mu říkám, že je to ten král, který nechal postavit Karlštejn, což je Péťi oblíbený hrad. A Péťa říká: "Ne, ne, nechal ho shořet...", pak jsme si vysvětlili, že "založil" neznamená vždycky, že založil požár jako žhář :D.


Péťovy perličky

Péťa je takový malý jukebox a některé písničky si krásně upravuje podle toho, co zná, co se mu líbí a vznikají z toho báječné věci. Např. pan Šlitr v jedné ze svých písní na konci říká "I like jazz", Péťa si píseň zpíval a zakončil to "A to je moje čest". Nebo v písničce o Večerníčku místo "Manku má copatou" Péťa zpíval "Manku má s lopatou". A Mládova "Alita" nejradši marmeládu ze všech jídel má :).

1. perlička
Péťa mě honil víc, než je zdrávo, chtěl napít, odsát, najíst... až jsem se na něj trochu rozlobila a chtěla mu dát výchovný rodičovský výklad o tom, že se takhle honit fakt nenechám. Nicméně Péťa mě předešel a říká: "dělám z Tebe pitoma, viď?" ... no a bylo po výchovném výkladu.

2. perlička
Péťa má ergoterapeutku s krásnými dlouhými zrzavými vlasy. A kdo Péťu jen trochu zná, ví, že má pro vlasy slabost. A během cvičení slyšíme "vlasy vypadaj..." Tak se teta ergo bránila, že nechce, aby jí vypadaly vlasy a zase slyšíme "vlasy vypadaj"... pak Péťova tvář nabírala zvýšeného výrazu naštvanosti, který stále sílil, tak jsme pořádně vnímaly, co říká a bylo z toho "Tvoje vlasy vypadaj jako oheň".

3. perlička
Bavili jsme se s Péťou o něčem a říkám mu "jasně, to znáš z dřívějška". Opět Péti výraz v obličeji "co to jako plácáš?", pár vteřin usilovného přemýšlení a nakonec z něj vypadlo "jakýho ježka?"

4. perlička
Péťa děsně řeší, proč ženský nosí podprsenky a chlapi ne. Takže každé sestřičky, fyzioterapeutky, ergoterapeutky, návštěvy ženského pohlaví se ptá, jestli má podprsenku a chce ji vidět. No, asi se ve světě neztratí.

5. perlička
Péťa však neřeší jen podprsenky. Pana doktorka přiměl sundat si červené boty a ukázat mu, že jsou skutečně červené. Pan doktor s sebou měl medika, na kterého tak Péťa kouknul, pan doktor pochopil a povídá "sundejte ty boty a ukažte mu je".

6. Po cvičení v "mučírně" se Péťovi zlepšilo i trávení, s čímž jsme dost bojovali. Jak ale reagovat, když Péťa celému výtahu oznámí "udělal jsem los bobos". No, aspoň se lidé ve výtahu pobavili.

7. Péťa má svojí ergoterapeutku moc rád, i když občas to dává najevo trochu zvláštním způsobem. Je zvyklý, že za ním chodí jednou denně těsně před obědem. Ovšem stalo se, že jsme dopoledne řešili dlahy a odpoledne přišla teta ergoterapeutka ještě jednou - normálně na cvičení. Péťa ji přivítal slovy "Ty seš tady zase?"

8. Připravovala jsem Péťovi prášky, slyším, že se nějak vrtí na posteli, pak se otočím a s prášky v ruce říkám: "Péťo, otevřít pusu, spolknout prášky a jdem se najíst". Péťa se na mě zamračil a odpověděl: "Teď mě nemůžeš otravovat, mámo, chytám zloděje."

9. Péťa teď hodně mluví o tátovi. Chtěl po nás, ať mu zavoláme do nebíčka, aby za Péťou přišel. Nás to samozřejmě úplně zničilo, horko těžko jsme se drželi, abychom před ním nepředvedli nějakou hysterickou plačící scénu, ovšem Péťa praktik říká: "V nebíčku není signál, viď?"

10. Při čištění zubů si Péťa plivnul pastu na sebe místo do emitky. "Péťo, co blbneš?" říkám mu. Péťa na mě koukne omluvným pohledem a říká: "Promiň mami, já chtěl nahoru, ale je tady ta gravitace".

11. Za Péťou chodí paní učitelka z motolské školky, jednoho dne přišla o něco později a Péťa povídá: "Hm, asi vím, co se stalo... paní učitelku přejel parní válec".

12. Po obědě jsme Péťovi říkali, že se má trochu prospat. Péťa svraštil čelo, zamyslel se a říká: "V noci jsem spal, teď jsem si odpočinul a to už je na mě moc".

13. Po procházce s bráchou mi Péťa hlásil - byli jsme se podívat na stavebnici. Marně jsem přemýšlela, kde to mohli být, než jsme si vysvětlili, že stavebnice a staveniště není to samé :).

14. Péťa má své hry bez problému, i když se nehýbe, jak by k tomu potřeboval. Pak to vede k situacím, že leží, nesu mu prášky a on mi říká: "Teď mě nemůžeš otravovat, mámo, chytám zloděje"

15. Očekávali jsme techniky na zkoušení elektrického vozíku... "ten pán, co přiveze ten elektrický vozík, bude asi elektrikář. Tak hoja hoja ejektjikář vojá"

16. Péťa věděl, že mám hadičku z ledviny a "pytlík", který si musím hlídat. Vyráželi jsme na procházku a abych nezapomněla, říká mi Péťa: "Vymoč si pytlík a jdeme."

17. Zpívali jsme "Buráky", které zná Péťa ze skautského tábora, kde se zpívají u táboráku. Péťa chtěl zpívat ještě něco dalšího a ptá se mě: "Co ještě zpívaj ty táboráci".

18. Čas od času má Péťa "myšlenky dne" jen tak z ničeho nic uprostřed rozhovoru, hry... "Já jsem čáp a Ty jsi máma čápovice", "Chňapy chňap, já jsem vejký chjap"

19. Koncertem pro uši byl Péťův rozhovor s dědou... Děda: "Péťo, znáš toho mimozemšťana Tý Tý...." chvilka ticha ".. ne, počkej ne Tý Tý, ale E.T." A Péťa na to: "Já znám jenom týpí".

Péťa a Monika Kašparovi
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky