Cvičení doma

Naše vychytávky
vibrace - vibrační strojky pro rehabilitační účely jsou většinou dost drahé, tak jsme na nohy koupili obyčejný vibrační pás na hubnutí (stál asi 600 Kč), který Péťovi zapnu přes obě nohy a plní stejný účel jako drahé přístroje

sed "na cestách" - Péťa nezvládne sám sedět, tak máme úplně nejlevnější golfky pro postižené a příslušenství jako jsou pelotky, abdukční klín apod. řešíme zádovou opěrkou a podsedákem Stabilo - které můžete vytvarovat, jak potřebujete, vysát vzduch a opěrka/podsedák drží tvar. Krom toho je možné opěrku vyndat a použít k opření v sedě na posteli, na zemi... využili jsme to dokonce i na sed v lodi (pálavě), když jsme sjížděli Ohři :)

do kopců a na delší procházky - Péťa je těžší a těžší a tak ho tlačit někam do velkého kopce nebo několik kilometrů je náročnější a náročnější. Máme Kimbu s tyčí za kolo, pořídili jsme elektrokolo a frčíme do kopců i na delší výlety. Jen pozor na uchycení Kimby ke kolu - poraďte se raději nejprve s prodejcem elektrokol

společné koupání v bazéně, rybníce, v jezeře, na moři.. - dlouho jsem řešila, jak se s Péťou společně vykoupat, abych si i já zaplavala, Péťa neseděl jen na nějaké matraci mimo vodu, aby mi nepadal a nenamočili jsme trášu. Nakonec jsme objevili velký kruh "Intex 58825 Sedátko do vody s držadly". Péťa v něm sedí na síťce, takže sedí ve vodě, já se o kruh můžu v klidu opřít a plavu nohama a můžem spolu plout, kam jen si troufnem :)


Hlavní, co jsme pochopili, je, že rehabilitaci je potřeba vidět všude a za vším. Takže se snažíme udělat "cvíčo" ze společného baštění, oblékání... každý pohyb je rehabilitace.

Nicméně i tak máme seznam aktivit, které se snažíme "točit", děláme si přehled, kdy co jsme dělali... tak pro inspiraci:

- Kabatova metoda (ruce a nohy)
- Vojtova metoda (body doporučené fyzioterap.)
- vibrace - vibračním strojkem stimulujeme ruce a nohy
- baňky - stimulujeme body na nohou
- vertikalizace - sed, stoj ve stojanu
- míčkování - dle knížky "Míčkujeme pro zdraví"
- kartáčkování - kartáčkem na mytí pro chirurgy stimulujeme citlivost na rukou
- nafukovací dlaha - protažení svalů rukou
- dlahy na nohy - na míru od fyzioterapeuta, na protažení achillovek
- masáž bříška na trávení - po směru hod. ručiček
- dýchání - foukání do vody, míčků, peříček, flétny
- nácvik pití - s pomocí camelbaku
- nácvik jídla - s různými dlahami a lžičkami
- reflexní terapie a akupresura - stimulace bodů doporučených fyzioterapeutem
- po poradě s lékařem stimulujeme akupunkturní body elektrickým perem
- ergoterapie - matlání holicí pěny na zrcadlo+mytí, sahání do různých materiálů (rýže, fazole, hrách, voda, gelové kuličky, písek, mouka), chytání magnetických rybiček, kreslení, malování, ťupání barvy houbičkou na nádobí
- motomed - ruce i nohy
- rukavice SaeboStim Micro

Fyzio
Dostali jsme tip na výbornou knížku pro domácí fyzioterapii. Je v ní spoustu skvělých nápadů, jak rehabilitovat s věcmi, které máte doma při ruce a nemusíte kupovat nákladné profi pomůcky. Jmenuje se "Handling the Young Child with Cerebral Palsy at Home". Zájemcům můžeme konkrétní cviky na požádání nascanovat a poslat. Kniha je špatně k dostání, pořídíte ji spíš v zahraničí. 

Neuro
Dále máme k dispozici publikaci "Neurorehabilitace - příručky pro osoby se získaným poškozením mozku a jejich rodiny", která je prakticky nesehnatelná. Zájemcům rádi zapůjčíme nebo nascanujeme a pošleme kapitolu "Co můžeme udělat sami".

Logopedie
Cvičíme nejen výslovnost, ale především dýchání vhodné k mluvení neboli "jinak než přes trášu". Aby si Péťa zvykl na mluvítko a mohl komunikovat s okolím snáz. Logopedické pomůcky jsou poměrně nákladné, ale náš děda je hračička se šikovnými rukami, takže nám vymyslel a vyrobil několik pomůcek doslova za pár korun. Stačí napsat nám na mail a zašleme návod na výrobu pomůcek.

Péťa a Monika Kašparovi
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky