Problémy s jídlem

tipy, jak z jídla udělat větší zábavu

S jídlem bojujeme do teď. Jednak poranění míchy může způsobovat nechutenství (a to můžu ze své zkušenosti zcela potvrdit) a jednak když Péťa skoro pořád leží, takže hlad se nedostavuje. Vzhledem k tomu, že už byl na hranici podvýživy, dostává jídlo prostřednictvím pegu. Sice jsme si po zákroku užili perné chvilky, protože Péťu hrozně bolelo břicho a nafouknuté ho měl, že jsme mysleli, že mu praskne, ale po pár dnech se situace zlepšila a teď Péťa přibírá hlavně díky výživě, kterou do pegu dostává. Nicméně naším cílem je se pegu pokud možno co nejdříve zbavit, a tak vymýšlíme spoustu blbostí, které z nutnosti jíst dělají zábavu. Někdy to zabere, někdy ne, ale za každé snědené sousto jsme rádi.

Co rozhodně nezafungovalo, bylo nucení do jídla násilím. Naopak, mělo to absolutně opačný účinek a ještě byl na mě Péťa naštvaný a nešťastný z toho, že mu nerozumím. Stejně tak pokud je jídlo jediným tématem celého dne, nedělá to dobrotu. My se už dostali do té fáze, že ať přišel kdokoli - sestra, fyzioterapeutka, ergoterapeutka, doktor, sanitář, kdokoli z rodiny... všichni mluvili jen o tom, jak je Péťa hubený a že musí jíst a musí jíst a musí jíst... opět to mělo jen opačný efekt.

A co nám zabralo?

  • Když Péťu krmí jeho plyšáci nebo si zavolá na hasičské auto, aby mu dovezlo pravé hasičské vajíčko.
  • Bereme jídlo ven a dáváme si svačinku na lavičce, když čekáme než přijede metro, sanitka, cokoli...
  • Jíme spolu - děláme si piknik v posteli
  • Z krajíčku chleba vykrajujeme vykrajovátky nejrůznější tvary jako auta, traktor, zvířátka a mažeme je tím, na co je chuť
  • Máme knížky o trávení. Péťa miluje knížky s otvíracími okénky a dělají se hezké o lidském těle. Zaujala nás hlavně jedna, kde je popsáno, jak se to pak v břiše míchá a fonendoskopem Péťa poslouchal svoje bříško, že to tak skutečně je.
  • Koukáme na seriál Byl jednou jeden život (obsahuje i díl o zubech a trávení)
  • Občas zabere, že si přinesu "svojí" svačinu a Péťa ji se mnou "vymění" za něco, co v nemocnici dostane a nechutná mu to nebo mi to prostě jen tak sní.
Péťa a Monika Kašparovi
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky