Pomůcky

co všechno potřebujeme a jak jsme s čím spokojeni

Seznamy pomůcek pro běžnou denní péči včetně kódu VZP:  (soubor průběžně aktualizuji)

  Co musíme pořídit?

pomůcky na ergoterapii - vyrábíme si převážně svépomocí, návody rádi poskytneme

logopedické pomůcky (pro správné dýchání s trášou) - vyrábíme si převážně svépomocí


   Máme a jak jsme s tím spokojeni?
   Pokud něco z níže uvedených věcí sháníte a pomohlo by vám vidět, jak to vypadá, nebo vás zajímá, jak to funguje apod. neváhejte nám napsat. Rádi se o zkušenosti podělíme.

 • rukavice SaeboStim Micro - máme zatím nově a protože Péťa má na pravé ručičce citlivost zatím velmi slabou a na druhé vůbec žádnou, musíme postupovat pomalu a opatrně. Takže nemůžeme zatím potvrdit, jak moc rukavice pomáhá. Máme ji na doporučení od jedné maminky, kterým velmi pomohla se spasmy a jemnou motorikou. Více zde.
 • elektromagnet Bemer -  setkali jsme se s ním v léčebně v Košumberku a byl nám doporučen pro trvalé domácí použití, protože má pro Péťu hned několik přínosů - zmírňuje bolesti kloubů, zlepšuje vitalitu a imunitu a měl by pomoct i proti zánětům močového měchýře apod. Zatím můžu potvrdit, že na bolesti Péťovi prokazatelně pomáhá, mně pomohl na pohmožděné koleno a naší babičce ulevil při bolestech ramene. Při trvalém používá je myslím vidět i zlepšení imunity - je listopad a my jsme zatím (ťuk ťuk) nebyli nikdo pořádně nemocní. Hlavně u Péti mě velmi mile překvapuje, že se drží a zvládá útoky bacilů statečně, i když ve školce řádí spálová angina, bylo nemocných už spousta dětí i obě paní učitelky :). Samozřejmě se těžko odhaduje, zda je to "jen" Bemerem, spíš je to výsledkem celkové prevence, které se snažíme dost věnovat, ale Bemer k tomu určitě značnou měrou přispívá. Více info a kontakty zde. My jsem komunikovali s paní Likérovou a vše bylo OK.
 • elektrický vozík - máme od Ottobocku a jsme s ním maximálně spokojeni. Zaměření vozíku se věnovala velká příprava a vyplatilo se - vozík prostě "sedí" a plní všechny funkce, které jsme si přáli - ovládání je uděláno tak, aby Péťa trénoval ruku na nové pohyby, kromě joysticku má na ovládacím stole i několik tlačítek, aby ho trénování bavilo - může si zapnout/vypnout světla, blinkr, zatroubit... U zaměření byli u nás 4 technici z Ottobocku, kteří přivezli ukázkový električák a zkoušelo se, který joystick je pro Péťu nejlepší, kam ho umístit, jak připevnit loket, aby byla ruka stabilnější, jakou dát na vozík židličku, s jakým příslušenstvím apod. Čekali jsme na něj sice dlouho (cca půl roku), ale výsledek je perfektní a až se na něm Péťa pořádně naučí, bude zas o krůček samostatnější. Pro náročnější uživatele je vozík připraven i na ovládání televize, telefonu a dalších věcí pomocí joysticku. Pomocí vozíku se Péťa může vyvézt i nahoru a může konečně koukat z okna, co se děje venku :).
 • kašlací asistent -  jsme s ním velmi spokojeni, zvlášť když přijde podzim a období nachlazení, rýmiček apod. Péťa díky němu opravdu krásně odkašlává, navíc má dva módy - jen přímo na vykašlávání a druhý "rehabilitační", který Péťovi pomáhá postupně zvětšit nádech a intenzitu výdechu. Se vším nám pomohl pan Šesták se svou manželkou, kontakt a info zde.
 • vertikální plošina (výtah) - na doporučení, že nejlepší výtahy jsou od firmy Vecom, jsme uzavřeli smlouvu s nimi. Komunikace byla od začátku "zvláštní". Byly nepříjemnosti z toho, že jsme si vybrali na stropní systém jiného dodavatele (a pro mě nepříjemný nátlak, abych změnila své rozhodnutí...) od začátku jsme avizovali, že nechceme prosklený výtah, ale zděnou šachtu, která se dá zateplit. Při podepisování smlouvy nebyl nic problém - šachtu umí i cihlovou, datum realizace ve smlouvě je jen orientační, počkáme, až dostaneme stavební povolení, žádný stres...nicméně cokoli jsme chtěli s jejich obchodním zástupcem zkonzultovat, byl problém, protože dle mého názoru technologii zrovna moc neznal.. No a po podpisu smlouvy to začalo. Nejprve jsem dostala informaci, že by bylo lepší, abychom si na zděnou šachtu našli někoho jiného, pak jsme byli "nenápadně" upozorňováni, že už je dávno po termínu ve smlouvě... když došlo k samotné realizaci, tak firma nahlásila hodinu, kdy přijede, dorazili cca s 4 hodinovým zpožděním bez slova vysvětlení, omluvy... Obchodní zástupce nadiktoval požadavky na zděnou šachtu, technici pak přišli s tím, že se bude několik věcí předělávat, což samozřejmě vedlo k vícenákladům pro firmu, která dělá šachtu, na realizaci 9 metrového výtahu dorazili pak montéři bez lešení, tak jsme to zařizovali my a to na poslední chvíli (ze dne na den...) a opět jsme byli upozorňováni, že je po termínu... Naštěstí partička techniků, která u nás výtah dodělávala, byla moc fajn, vše vysvětlili, vše ukázali, sice jedno čidlo ve výtahu nefungovalo a čekáme na jeho výměnu, ale konečně někdo, kdo nám řekl jasný názor, podal správné a vyčerpávající informace a navíc měl skvělé jednání. Takže technici a technologie je opravdu fajn, v porovnání s konkurencí jednodušší a praktičtější, ale  doporučuji se poptat po nějakém šikovném obchodním zástupci. My jsme tentokráte neměli štěstí, a proto konkrétní osobu doporučit nemůžu. 
 • bezbariérová úprava koupelny
  vybavení koupelny - obklad, sanitu, baterie... zkrátka všechno, co do koupelny patří jsme řešili s firmou Koupelny Ptáček v Unhošti, s panem Jiřím Barochem. Spolupráce s panem Barochem byla neuvěřitelná. Chtěli jsme dost specifické věci - koupelna je malá a potřebovali jsme to vymyslet tak, aby se tam Péťa dostal s električákem a zároveň, abych se do sprcháče vešla s Péťou a mohla ho sprchovat bez toho, že by většina vody byla mimo sprcháč :), chtěla jsem baterie do sprchy i k umyvadlu, které by Péťa byl schopen sám ovládat, protože cokoli, co může dělat sám je pro něj prima a hlavně se učí samostatnosti. A pan Baroch přišel s úplně úžasnými nápady, vychytávkami... má načtené snad všechny katalogy všech firem, které zastupují, takže to, co jsem na internetu hledala hodiny a nenašla, měl pan Baroch v merku během chvilky nebo přišel s ještě lepším řešením, než které jsem měla připravené a o kterém jsem ani netušila. 
  Realizaci jako takovou prováděla firma Stratos z Kladna. S výsledkem jsme velmi spokojení. Dobře vyřešená bezbariérová koupelna. Nebyl problém ani s úpravami, do kterých se konkurence kvůli pracnosti a požadavkům na správné provedení, nechtěla pouštět... Rekonstrukce se samozřejmě neobešla bez problémů - občas stavební dokumentace nemluvila tak úplně pravdu, někdy jsme si jen špatně rozuměli, ale pro nás bylo hlavní, že vždy se k tomu pánové z této firmy postavili čelem, přišli s řešením, které se dělalo klidně o víkendu, aby se rekonstrukce neprotáhla... a v neposlední řadě je potřeba zmínit výborné a příjemné jednání. Je to s námi poměrně těžké, pořád jsme někde na rehabilitacích, ale nebyl problém se domluvit, kdy co je s námi potřeba probrat, kdy se co má udělat, aby nás to neomezovalo. Dokonce se práce různě posouvaly a přesouvaly podle našich potřeb. Zkrátka ochota vyjít vstříc byla velká. A za nás s koupelnou a firmou Stratos velká spokojenost. Díky oběma pánům - panu Barochovi i panu Stehlíkovi :).

 • přenosný koncentrátor kyslíku Simply Go - splňuje naše očekávání. Nenahradí běžný stacionární koncentrátor kyslíku, ale když někam déle jedeme autem a Péťa usne a padá mu saturace, je Simply Go ideální. Maximální průtok je 2l/min a vydrží cca 1 hodinu, ale má i adaptér do auta, takže je možné to připojit, popř. zastavit někde na benzínce a baterii aspoň trochu dobít. Nic výkonější jsme nenašli. Navíc Simply Go zapůjčuje pojišťovna, což je velká výhoda, protože jinak stojí cca 120 tis. Jediná slabší stránka byla komunikace s pány z Linde. Proběhlo asi 5 telefonátů, než mě konečně dali telefon na pána, který koncentrátory řeší. Pak zas měli nějaký problém s tím, že máme poukaz my a neposlal jim ho přímo pediatr... všechno hrozně trvalo, bylo kolem toho spoustu řešení, telefonátů, mailů... kdybychom to nepotřebovali, už jsem měla chuť se na to vykašlat.

 • automobil Ford Grand Tourneo Connect
  S autem jsme zatím absolutně spokojeni. Úpravy na autě nám prováděla bohužel firma API a firma Protec Metal. S firmou API byla náročnější komunikace už od začátku. Po cca roce nám odpadl nárazník (naštěstí doma v garáži během noci a ne za jízdy), který je součástí úpravy, nesmíte se ho ani dotknout a i tak upadl... Když jsem volala do firmy s tím, že je úprava ještě v záruce a jak je to možné, řekli jen "chyba výrobního postupu". Takže jsem jela do Slap u Tábora, kam jsem dojela, řekli mi, že pan mechanik se musí jít naobědvat.. pak přišel z oběda a zjistil, že nemá potřebný díl k opravě (byla jsem objednaná cca týden dopředu), takže opět na hodinu někam zmizel... další dvě hodiny to opravoval a po cca 4 hodinách (oproti původně avizovaných 30 min) jsem odjížděla... díl, na kterém šetřili a dávali tam kus plastu místo nerezu stál 212 Kč... na to, že úprava stála přes 200 tis. to myslím mohlo být z nerezu rovnou. No a po dvou a půl letech upadl výfuk - také součást úpravy... automechanik nám chtěl objednat nový, ale zjistil, že se může objednat pouze přes firmu API a za cenu cca 4x vyšší než by nám mohl nabídnout on... Příště zvolíme raději jinou firmu. Škoda, jejich staré úpravy před x lety prý byli fajn :(.
 • S firmou Protec Metal úplná spokojenost - s cenou i provedením.
  Auto jsme zařizovali u Forda na Ořechu a nákup jsme řešili s panem Janem Kuncem (kunc@fordamb.cz), který již má zkušenosti s prodejem aut pro postižené, byl a je velmi vstřícný, nic nebyl problém, vše jsme domluvili, nabídl se, že se můžeme ještě zastavit na "znovuproškolení" všech funkcí, které auto má, abychom nemuseli kvůli každé drobnosti číst návod. Za nás opravdu maximální spokojenost - s autem, s jednáním ve Fordu a i se závěrečnou cenou, protože nám Ford poskytl nemalou slevu, za kterou velmi děkujeme.
 • motomed
  Máme dětský repasovaný, sehnali nám ho i s volantem, takže Péťa jezdí a řídí, tedy cvičí nožky a řídí díky úchopovým rukavicím oběma ručkama a rehabilituje i ruce. Za nás spokojenost.

 • dětská autosedačka Protec Metal
  Sedačka je jednoduše parádní a oproti konkurenčním výrobkům byla o cca polovinu levnější. Péťovi se v ní moc dobře sedí, sedačka je hezky polstrovaná, takže se v ní Péťa nekroutí, má si kam položit nožky, vše je nastavitelné, látka na sedačce je příjemná... Z naší strany plná spokojenost. Opět jsme narazili na moc milého pána a to pana Michala Čejku (777 788 903), který nám sedačku přivezl domů ukázat, vyzkoušeli jsme jaké příslušenství Péťa potřebuje a do 14 dnů nám přišla domů ta naše.
 • stropní závěsný systém
  Dlouho jsme vybírali a zvažovali, jaký systém vybrat. Jde o velmi nákladnou investici a doufáme, že na dlouhé roky :). Nakonec jsme vybrali dražší, ale nejkvalitnější variantu, na kterou jsme dostali ze dvou různých stran ty nejlepší reference a jsem za to hrozně ráda. Systém je jednoduše dokonalý - pro obsluhu i člověka, který je přepravován. Jde o patentovaný systém, takže ho nikdo jiný nabízet nemůže a je opravdu bez kompromisů pro uživatele. Díky němu se Péťa dopraví pohodlně pro něj i pro mě např. z postele až do bazénku venku na zahradě :), do vany, do sprchy. Nemuseli jsme bourat futra, obsluhu zvládne celá rodina včetně babiček, a tak je systém opravdu využíván. A Péťu ježdění neotravuje, naopak baví. Občas si chce prostě "jen tak viset". Byla jsem moc spokojená s celou instalací - mohli jsme si systém prohlédnout v Praze a sami vyzkoušet, realizace proběhla přesně podle plánů, firma se snažila vyjít vstříc (a vyšla) všem našim potřebám a požadavkům, řešila nejen funkčnost, ale i vzhledovou stránku a konečné provedení je precizní, hezké... zkrátka z naší strany jen a jen spokojenost. Stropní systém máme od firmy Erilens, zakázku s námi řešil a dlužno dodat, že velmi mile, přátelsky, ochotně, vstřícně a profesionálně pan Štěpán Dařbuján (sdarbujan@erilens.cz).

  ! Po čase jsme dokoupili na radu fyzioterapeutky toaletní vak. Péťa trpí zácpami, jako asi každý, kdo se moc nehýbe a dostali jsme tip na to, že s toaletním vakem jde všechno líp :). A skutečně. Používáme stropák 1 x za dva dny (možná by bylo lepší používat denně) a Péťa to zvládá bez projímadel, bez klystýrků... Jediný problém byl, že pro Péťu jsou všechny vaky s podporou hlavy velké. Koupili jsme tedy bez opory hlavy a jednoduše jsme to vyřešili šátkem a polštářkem pod hlavu.


 • aktivní úchopové rukavice
  Dostali jsme tip na úchopové rukavice. Pořizovací cena je šílená, ale Péťa díky nim může držet hračky - šroubovák, kladívko, může jíst rohlík, tyčinku, drží se volantu autíčka.. Takže i přes vysokou cenu, z naší strany maximální spojenost. Rukavice máme od firmy Kalpe.

 • pulsní oxymetr
  https://www.masimo.com/pulseoximeter/rad8.htm

 • pulsní oxymetr cestovní (je dodáván i ve skvělém praktickém pouzdře)
  https://www.masimo.com/pulseOximeter/Rad5.htm

 • cestovní odsávačka (dodávána v praktickém kufříku)
  https://www.laerdal.com/doc/2115/Laerdal-Compact-Suction-Unit-LCSU-4
  vše výše uvedené jsme pořídili přes firmu S&T Plus, se kterou byla výborná komunikace, vše jsme si mohli předem prohlédnout, vyzkoušet, dostali zaškolení a poučení. Doručení bylo velmi rychlé. S výrobky zatím maximální spokojenost - spolehlivé, přesné, s ukazateli kapacity baterie, takže nemusíte mít hrůzu, že vyrazíte na vycházku a budete muset běžet rychle zpátky. Oxymetry mají kabely i na dětské malé prstíky a dobře drží.
  Vše nám velmi ochotně předvedla a donesla až na pokoj v Motole paní Monika Novotná (monika.novotna@sntplus.cz) • polohovací postel Latera therma
  S postelí od firmy Linet jsme maximálně spokojení - po stránce technických vlastností i po stránce vzhledové. Nepřipadáme si už jako v nemocnici a Péťa má zajištěno všechno možné polohování a všechna možná antidekubitní opatření.

 • inhalátor Ultrasonat U810 s vyhříváním
  Inhalátor vytváří mlhovinu v podstatě okamžitě. Využíváme k inhalaci namísto laváže a při nemoci k inhalaci léčiv.

 • go to seat
  Používáme hlavně pro sezení na zemi. Pro Péťu je to ještě dost těžké, takže používáme zároveň jako "trénování" na zpevnění těla.
Péťa a Monika Kašparovi
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky